Initiale tiltak ved påvisning av MRSA hos helsearbeidere
Publisert
Ansvar
Rådene i dette avsnittet gjelder ved påvisning av MRSA hos helsearbeidere som arbeider med pasientkontakt i helseinstitusjoner.
Den ansattes ledelse har ansvar for at det gjennomføres smitterisikovurdering og smittevernrådgivning knyttet til den ansattes arbeid, og sikre at den ansatte har tilstrekkelig opplæring i og etterlever basale smittevernrutiner. Det forutsettes at personer i pasientrettet arbeid følger basale smittevernrutiner. Det praktiske ansvaret for opplæring og rådgivning kan delegeres.
Figur: Oppfølging av helsearbeidere ved påvist MRSA
Initiale arbeidsrestriksjoner
Helsearbeidere med påvist MRSA skal ikke arbeide med pasientkontakt inntil det er gjennomført:
- Personlig smittevernveiledning og vurdering av sanering
- Smitterisikovurdering på arbeidsplassen og
- Smittevernrådgivning knyttet til arbeidet, dersom smitterisiko vurderes å være lav.
Personlig smittevernveiledning
Alle som får påvist MRSA skal tilbys personlig smittevernveiledning av legen som undersøker eller behandler vedkommende, uavhengig av yrke eller arbeidssted. Dette er et lovkrav jf. smittevernloven § 2-1. Dette vil ofte være fastlege, men smittevernlege eller bedriftslege kan påta seg ansvaret dersom dette er hensiktsmessig. Vurdering av indikasjon for sanering av MRSA bør inngå i den personlige smittevernveiledningen. Hovedinnholdet av veiledningen journalføres i journal. Se Tips til legens oppfølging av pasienter med resistente mikrober for mer informasjon og utkast til pasientinformasjonsskriv.
Vurdering av sanering
Sanering er ikke et absolutt vilkår for å kunne arbeide med pasientkontakt, da arbeidsrestriksjoner bør vurderes ut fra en samlet smitterisikovurdering. Vellykket sanering anses imidlertid som et viktig smittereduserende tiltak. Sanering skal derfor som hovedregel tilbys alle helsearbeidere med pasientkontakt som får påvist MRSA, så snart som mulig etter påvisning av MRSA, dersom det vurderes å være gjennomførbart. Vurdering av sanering og oppfølging av denne gjøres av helsearbeiderens lege. Se kapittel om sanering for mer informasjon om indikasjoner og forholdsregler.