Hopp til hovedinnhold
FHI logo

Resultater fra kliniske effektstudier av screening for kolorektal kreft: hurtigoversikt

Rapport

|

Sist endret

De aller fleste tilfeller av kolorektal kreft utvikler seg fra godartede forstadier, såkalte adenomer i tykktarmen. Metoder for å oppdage kolorektalkreft og forstadier tidlig er derfor av stor interesse. Én aktuell tilnærming er å utføre masseundersøkelser av befolkningen, eller deler av denne – "screening".

Hovedbudskap

 Oppdrag


Per i dag er det to metoder for screening for kolorektal kreft som har vært evaluert i kliniske effektstudier med tanke på helsegevinst: undersøkelse for okkult blod i avføringen og sigmoidoskopi. På bestilling fra Nasjonalt råd for kvalitet og prioritering i helsetjenesten oppsummerer vi her hva vi idag vet om effekten av hver av disse metodene.

Hovedfunn

  • Både screening med undersøkelse for okkult blod i avføring og screening med sigmoidoskopi reduserer risiko for død som følge av kolorektal kreft
  • På basis av kunnskapsgrunnlaget vi har i dag kan vi ikke si hvilken av metodene som er den mest effektive
Publisert |Sist endret