Erfaringsoppsummeringen fra markeringen av 5. mai 2026 er nå publisert
Melding
|Publisert
Tusen takk til alle som tok seg tid til å svare på evalueringen. Tilbakemeldingene deres er avgjørende for planleggingen av neste års markering.
Vi i Nasjonal arbeidsgruppe for basale smittevernrutiner lar oss som alltid imponere av engasjementet, kreativiteten og det gode arbeidet som legges ned lokalt!
Tar med oss tilbakemeldingene
Det er både motiverende og hyggelig å motta så mange positive tilbakemeldinger. Samtidig tar vi med oss ønskene om at materiell og produkter skal være klare tidligere, og vi skal gjøre vårt beste for å legge til rette for dette i 2027.
Tema for neste markering
I evalueringen var «håndhygiene ved smitte» og «indikasjoner for håndhygiene med scenarier» de mest etterspurte temaene. Disse slås derfor sammen til tema for markeringen i 2027. Slagordet er ikke endelig bestemt, men hovedfokuset blir å konkretisere når håndhygiene er nødvendig, både i ordinær pasientbehandling og ved kjent smitte.
Kort sagt: Håndhygiene til rett tid – når er det? Indikasjoner og teknikk ved preoperativ håndhygiene vil inkluderes som tilleggstema.
Send inn eksempler
For å lage mest mulig relevant og praksisnært materiell trenger vi deres hjelp. Vi ønsker eksempler på situasjoner der det er usikkerhet rundt når håndhygiene er anbefalt, eller hvorfor det er anbefalt.
Vi har opprettet et enkelt, anonymt nettskjema hvor alle kan sende inn ett eller flere scenarier. Vi oppfordrer dere til å dele skjemaet bredt med kolleger og andre fagmiljøer. Jo flere erfaringer og problemstillinger vi får inn, desto bedre kan vi tilpasse undervisningsmateriellet til behovene i tjenestene.
For å komme godt i gang med arbeidet ønsker vi at scenarier sendes inn via nettskjema så tidlig som mulig, og senest innen utgangen av oktober 2026.