Tuberkulosescreening av flyktninger og asylsøkere
Artikkel
|Sist endret
Alle flyktninger og asylsøkere har etter forskrift om tuberkulosekontroll plikt til å gjennomføre tuberkuloseundersøkelse innen 14 dager etter ankomst til Norge.
Dette begrunnes både med at sannsynligheten for å være smittet ofte er høyere i landet man flykter fra eller underveis på flukten, og med at konsekvensene av eventuell aktiv lungetuberkulose er større hvis man skal bo tett med andre. Dette er ofte tilfellet for nyankomne flyktninger og asylsøkere.
Øvrige innvandrergrupper har plikt til en slik undersøkelse bare dersom de kommer fra et land med høy forekomst av tuberkulose.
Det er utarbeidet et flytskjema for gjennomføring av rutinemessig tuberkuloseundersøkelse, avhengig av alder og hvor den nyankomne kommer fra.
Det er kommunen som har ansvaret for at undersøkelsen blir utført (jf. forskrift om tuberkulosekontroll § 2-3 og § 4-2). Tuberkuloseundersøkelsene skal være uten utgifter for den som har plikt til å gjennomgå slik undersøkelse, jf. forskrift om tuberkulosekontroll § 4-1 og 4-3. Pågående behandling for tuberkulose gir rett til opphold i landet til behandlingen er sluttført, eller sikret videreført, jf. utlendingsforskriftens §17-14. Det må sikres at det gis god informasjon på et språk vedkommende forstår.
For mer informasjon:
- Brev fra UDI til kommunene om tuberkuloseundersøkelse av nyankomne fra Ukraina
- Temaside om tuberkulose
- Tuberkulosekontroll (kapittel 2 i Tuberkuloseveilederen)