Høringssvar fra FHI- forslag om å avvikle refusjon for laboratorieanalyser rekvirert av helprivate behandlere som ikke har avtale med det offentlige
Artikkel
|Publisert
Folkehelseinstituttet har tre innspill i denne høringen. Vårt anliggende, som statenssmitteverninstitutt, er at endringene ikke skal svekke smittevernet.
Vi forstår at forslaget dreier seg om refusjon for undersøkelser i laboratorier der det foretas undersøkelser i medisinsk biokjemi (klinisk kjemi), medisinsk mikrobiologi (herunder infeksjonsimmunologi), immunologi og transfusjonsmedisin, klinisk farmakologi, medisinsk genetikk og patologi. For smittevernet er interessen i
hovedsak medisinsk mikrobiologi, der det påvises smittestoffer, biter av smittestoffer (proteiner, arvestoff) eller immunforsvarets reaksjoner på infeksjon, som antistoffer eller immunceller.
FHI har følgende hovedmerknader til den foreslåtte avviklingen av refusjon:
Frivillige organisasjoners lavterskeltilbud om testing for smittsomme sykdommer
Vi regner med at organisasjonene ikke har midler til å betale for disse analysene selv. Følgelig kan tilbudene bli avsluttet, noe som vi vurderer vil svekke smittevernet. De foreslåtte endringene bør ikke stå i veien for at frivillige, ikke-kommersielle organisasjoner kan bidra til landets smittevern på denne måten. Vi antar at stat eller kommuner kan inngå en avtale med organisasjonene slik at laboratoriene kan få refusjon for den definerte aktiviteten og perioden. Vi regner med at faren er minimal for at organisasjonene skal misbruke en slik ordning.
Behov for ekstra testingskapasitet ved alvorlige utbrudd av smittsomme sykdommer
I kriser, som under covid-19-pandemien, kan det være smittevernmessig behov for omfattende prøvetaking og laboratorieundersøkelse for en gitt sykdom. I en gitt situasjon er det mulig at stat eller kommuner vil søke hjelp fra helprivate rekvirenter for å øke den samlede kapasiteten for prøvetaking og rekvirering av laboratorieundersøkelser. Dersom det er umulig, kan smittevernet svekkes. De foreslåtte endringene bør ikke stå i veien for slike løsninger i visse situasjoner. Vi antar at stat eller kommuner i slike situasjoner kan inngå en tidsbegrenset avtale med de helprivate rekvirentene slik at laboratoriene kan få refusjon for den definerte aktiviteten og perioden. Da skulle faren for misbruk være minimal.
Rett til gratis tjenester
Etter smittevernloven § 6-2 kan folketrygden dekke utgifter fullt ut ved smittsomme sykdommer. Formålet er at pasientens økonomiske situasjon ikke skal hindre nødvendige tiltak for å bekjempe disse sykdommene. Med de foreslåtte endringene kan pasientene måtte betale for laboratorieundersøkelse. Det kan vurderes at slike undersøkelser unntas fra de nye bestemmelsene. Hvis ikke, er det viktig at pasientene forstår at de ikke i noen situasjoner kan få gratis laboratorieundersøkelser hos de helprivate rekvirentene.
Hele høringssvaret fra FHI levert 17.12. 2025