Hopp til hovedinnhold
FHI logo

Ukerapport covid-19 for uke 3 er publisert

Nyhet

|

Publisert

Dette innholdet er arkivert og blir ikke oppdatert.

Denne siden er arkivert

Denne nyheten er eldre enn 30 dager og informasjonen kan være utdatert

Ta meg til forsiden

Hele ukerapporten for uke 3 finner du på nettsiden Ukerapporter om koronavirus og covid-19

Sammendrag og vurdering fra ukerapporten for uke 3

  • De siste to uker har det vært en nedgang i antall meldte tilfeller. Det er så langt meldt 2 180 tilfeller i uke 3 (92 per 100 000 innbyggere for uke 2 og 3 samlet). Dette er en nedgang på 27 % sammenlignet med uke 2 (2 997 tilfeller) og 53 % siden uke 1 (4 645). Samtidig fortsetter nedgangen i antall personer testet for andre uke på rad. I uke 3 ble 105 417 personer testet, en nedgang i antall personer testet siste uke på 22 % sammenlignet med uke 2 (134 385) og 43 % siden uke 1 (186 347). Andelen positive blant de testede gikk ned fra 2,5 % i uke 1 til 2,1 % i uke 3.
  • Siden uke 50/2020 har antall nye innleggelser i sykehus med covid-19 som hovedårsak vært relativt stabilt, med 78 – 96 nye innleggelser rapportert per uke. Det er foreløpig rapportert om 78 nye innleggelser i sykehus med covid-19 som hovedårsak til innleggelsen i uke 3. Helse Sør-Øst rapporterte flest antall nye innleggelser per 100 000 i uke 3 (2,2). Det er foreløpig rapportert om 8 nye innleggelser i intensivavdeling i uke 3, en nedgang fra uke 2 (16) og uke 1 (22). Det er foreløpig meldt om 17 dødsfall i uke 3, en nedgang fra forrige uke da det ble meldt 30 dødsfall. Antall meldte dødsfall er nå på sammen nivå som for 5 uker siden.
  • Informasjon om smitteland for de meldte tilfellene mangler for mellom 53 og 65 % de siste tre ukene. Tallene er derfor usikre og må tolkes med forsiktighet. Der hvor informasjon er tilgjengelig, indikerer data at andelen kjent smittet i utlandet økte fra 7 % i uke 53 til 19 % i uke 1 og 2, og var 12 % i uke 3.
  • Matematisk modellering viser at smittespredningen har vært synkende siden 4. januar med et gjennomsnittlig reproduksjonstall på 0,6 (95 % CI 0,4–0,8). Vi estimerer at 63 % (95 % CI 54 %– 73 %) av de som har blitt smittet i Norge de siste to ukene, har blitt oppdaget.
  • Det er så langt påvist 135 tilfeller av 501Y.V1 (engelsk variant) og 2 tilfeller av 501Y.V2 (sørafrikansk variant) i Norge. De fleste smittehendelsene er knyttet til importtilfeller eller nærkontakter av disse, men i tillegg har det den seneste uke blitt påvist utbrudd med den engelske varianten ved to eldre- og omsorgsinstitusjoner i Viken (Nordre Follo) og Oslo.
  • Totalt 77 533 personer har fått 1. dose og totalt 1 903 personer har fått 2. dose med koronavaksine per 24. januar. Alle kommuner er i gang med vaksinasjon.
  • Data fra overvåking og modellering viser en betydelig nedgang i smittespredning siste to uker, og en nokså stabil trend i antall nye sykehus- og intensivinnleggelser og dødsfall gjennom flere uker. Nedgangen i meldte tilfeller siste uker er trolig et resultat av forsterkede smitteverntiltak de første ukene av 2021. Overvåkingsdata indikerer at antall og andel smittet i utlandet økte i uke 1 og 2, og viste en nedgang i uke 3. Datagrunnlaget er imidlertidig mangelfullt. Obligatorisk testing ved ankomst bidrar trolig til at vi nå fanger opp en større andel av de som er smittet i utlandet enn tidligere. Det er fortsatt stor geografisk variasjon i forekomst rundt i landet, og forskjellene mellom fylkene med høyest forekomst (Oslo og Viken) og øvrige fylker er igjen blitt noe større. Forsterkede tiltak er innført i flere kommuner i Oslo-området og Viken mens man skaffer oversikt over omfanget av utbruddet med den engelske virusvarianten. Det er viktig at kommunene rundt i landet opprettholder sin gode beredskap for raskt å oppdage og få kontroll på utbrudd lokalt og fortsetter vaksinasjon for å beskytte sykehjemsbeboere, de eldste og utvalgte grupper av helsepersonell.
Publisert
Fant du det du lette etter?