Informasjon til deltakere i pilotstudien
Artikkel
|Publisert
Informasjon til deltakere i pilotstudien som tester en ny metode for å samle inn informasjon om viktige risikofaktorer for de såkalte ikke-smittsomme sykdommene som hjerte- og karsykdom, kreft, diabetes og kols.
Jeg har fått invitasjon til å delta, hva gjør jeg nå?
Først må du samtykke til å delta i pilotstudien. Du finner en lenke til samtykkeskjemaet i e-brevet du mottok fra din fastlege i HelseNorge eller PasientPost. Skjemaet må signeres elektronisk med BankID.
Etter å ha fylt ut samtykkeskjemaet, kan du bestille time hos fastlegen din på vanlig måte. Husk å skrive «FHI-studie» i kommentarfeltet når du bestiller, slik at fastlegen din vet hva timen gjelder.
Under timen vil du få målt en rekke risikofaktorer for ikke-smittsomme sykdommer. Du vil få tilbakemeldinger på blodtrykksnivå, høyde, vekt, midje- og hoftemål umiddelbart etter timen. Svar på blodprøven kan du få ved å logge inn med ID-porten noen dager etter timen på furstpasient.no.
Her finner du en pdf av samtykkeskjemaet. OBS det må signeres med Bank-ID ved å følge lenken i invitasjonsbrevet du fikk fra din fastlege digitalt.
Vil du trekke deg fra studien?
Det er frivillig å delta i studien og du kan når som helst og uten å oppgi noen grunn trekke deg. Det vil ikke ha noen negative konsekvenser for deg hvis du ikke vil delta eller senere velger å trekke deg.
Trykk her for å trekke deg fra deler eller hele studien: https://nettskjema.no/a/trekkesamtykke