Få varsel ved oppdateringer av «Årsrapport 2021 fra Resistensovervåking av virus i Norge (RAVN)»
Du har meldt deg på nyhetsvarsel for:
- Årsrapport 2021 fra Resistensovervåking av virus i Norge (RAVN)
Nyhet
Årsrapport 2021 fra Resistensovervåking av virus i Norge (RAVN)
RAVN-rapporten presenterer nasjonale data for 2021 om resistens mot legemidler som brukes i behandlingen av en rekke infeksjoner; influensa, hiv-1-infeksjon, hepatitt B-virusinfeksjon, hepatitt C-virusinfeksjon og herpesvirusinfeksjoner. Den beskriver også forbruk av antivirale midler i Norge.
RAVN-rapporten presenterer nasjonale data for 2021 om resistens mot legemidler som brukes i behandlingen av en rekke infeksjoner; influensa, hiv-1-infeksjon, hepatitt B-virusinfeksjon, hepatitt C-virusinfeksjon og herpesvirusinfeksjoner. Den beskriver også forbruk av antivirale midler i Norge.
Denne nyheten er eldre enn 30 dager og informasjonen kan være utdatert
Ta meg til forsiden
Salget av legemidler som brukes mot virusinfeksjoner var stort sett uendret i 2021 sammenliknet med året før, bortsett fra at man ser en liten økning i antall personer som fikk behandling mot herpesvirusinfeksjoner.
Hiv og hepatitt C (HCV)
Medikamenter mot hivinfeksjon utgjør en stor andel av de antivirale legemidlene som brukes i Norge. Data fra reseptregisteret viser at stadig flere av de som behandles for hivinfeksjon, bruker kombinasjonstabletter der flere virkestoffer er samlet i en enkelt tablett.
Man har de siste årene sett en nedgang i antall hiv-tilfeller. Dette har fortsatt også i 2021. Det er fortsatt få personer som smittes med resistent hiv i Norge. For hepatitt C virusinfeksjoner ble det påvist resistensmutasjoner i prøver fra både ubehandlede og behandlede pasienter.
– Her vil vi forhåpentligvis få mer utfyllende data til neste år, når vi får resultatene av den systematiske resistensovervåkningen som ble startet i 2022, sier Anne-Marte Bakken Kran, overlege ved avdeling for smittevernregistre ved Folkehelseinstituttet og hovedansvarlig for rapporten.
Influensa
Det er ikke påvist noe resistens mot de midlene som brukes i behandling av influensa, men i en enkelt prøve ble det funnet nedsatt følsomhet for det nye medikamentet baloksavir. Dette middelet er foreløpig ikke tatt i bruk i Norge.
Temakapitler i rapporten
I tillegg til overvåkingsdataene, inneholder rapporten temakapitler som omhandler betydningen av antiviral resistens og resistensundersøkelser i den kliniske oppfølgingen av pasienter med utvalgte virusinfeksjoner. Disse kapitlene er skrevet av erfarne klinikere med særlig interesse for disse virusinfeksjonene.
– Legene som har skrevet disse kapitlene refererer også pasienthistorier fra egen praksis som illustrerer noen av de praktiske utfordringene ved håndtering av antiviral resistens, sier Kran.
– Disse eksemplene viser at selv om forekomsten av antiviral resistens er lav i Norge, er dette noe som kan ha stor betydning for den enkelte pasient, avslutter hun.