Få varsel ved oppdateringer av «Stadig flere fødsler settes i gang kunstig»
Du har meldt deg på nyhetsvarsel for:
- Stadig flere fødsler settes i gang kunstig
Oops, noe gikk galt...
... ta kontakt med nettredaksjon@fhi.no.
... last inn siden på nytt og prøv igjen.
Nyhet
Medisinsk fødselsregister
Stadig flere fødsler settes i gang kunstig
Publisert
Mer enn hver fjerde fødsel settes i gang med medikamenter eller andre metoder på grunn av blant annet overtidig svangerskap eller svangerskapsforgiftning. Det viser 2019-tallene fra Medisinsk fødselsregister i Folkehelseinstituttet.
Mer enn hver fjerde fødsel settes i gang med medikamenter eller andre metoder på grunn av blant annet overtidig svangerskap eller svangerskapsforgiftning. Det viser 2019-tallene fra Medisinsk fødselsregister i Folkehelseinstituttet.
Denne nyheten er eldre enn 30 dager og informasjonen kan være utdatert
Ta meg til forsiden
En stadig større andel av norske fødsler blir satt i gang på kunstig måte, eller induseres som det heter på fagspråket. Det er ulike metoder for å sette i gang en fødsel, slik som intravenøs legemiddelbehandling for å stimulere til rier eller modning (utvidelse) av livmorhalsen ved hjelp av kateter eller hormoner.
De nye tallene fra 2019 ble publisert 4. juni i Medisinsk fødselsregisters statistikkbank, som har tall tilbake til 1999 for blant annet fødemåte, fødselsvekt og fødsler i og utenfor fødeinstitusjon. Se flere resultater i disse artiklene.
En jevn økning siste ti år
De nye tallene som er publisert i Medisinsk fødselsregisters statistikkbank (lenke) viser blant annet at det har vært en jevn økning av induserte fødsler det siste tiåret.
Dette er utviklingen:
- 2019: 26,1 prosent
- 2010: 17,8 prosent
Fra 2018 til 2019 økte andelen igangsatte fødsler med over to prosentpoeng.
Vi ser også at metodene for induksjon endrer seg. Ved stadig flere induksjoner blir det brukt ballongkateter for å modne eller utvide livmorhalsen. Ballongkateter har mindre risiko for overstimulering av rier, og i mange tilfeller kan første del av induksjonen være poliklinisk og kvinnen kan dermed være hjemme.
Figur 1 viser igangsatte fødsler (Induksjon) i prosent av alle fødsler i perioden 2010–2019 for de ulike helseregionene og alle helseregioner samlet.

Kilde: Medisinsk fødselsregister, 4. juni 2020.
Dette er de hyppigste indikasjonene
Induksjon brukes når fordelene ved å avbryte svangerskapet er større enn å vente på at fødselen starter av seg selv.
– Typiske årsaker til induksjon av fødsel er at svangerskapet har vart utover 41 eller 42 uker, vannavgang uten rier, høyt blodtrykk, svangerskapsforgiftning eller andre sykdommer hos den gravide, sier overlege Ferenc Macsali ved Medisinsk fødselsregister.
Tabell 1: I 2019 fordelte årsakene til igangsatte fødsler seg slik.
Indikasjon for induksjon 1 |
Andel av |
Overtid |
19,2 |
Langvarig vannavgang |
14,9 |
Annen fosterindikasjon |
9,2 |
Svangerskapsforgiftning/høyt blodtrykk |
8,5 |
Mors helsetilstand/allmenntilstand |
8,0 |
Diabetes/svangerskapsdiabetes |
7,0 |
For lite eller for mye fostervann |
6,6 |
Veksthemmet foster |
4,6 |
Eget ønske |
3,5 |
Stort barn |
2,8 |
Flerlinger |
1,8 |
Psykisk indikasjon/fødselsangst |
1,6 |
Intrauterin fosterdød |
0,7 |
Annet2 |
16,0 |
1 Kryssbokser på fødselsmeldingen. Det er mulig å krysse for flere indikasjoner på samme melding. 2 Kategorien «Annet» kan for eksempel inneholde: Fritekst som nærmere spesifiserer mors helsetilstand eller sykdommer, mors alder, høyrisikosvangerskap eller andre spesifikke beskrivelser.
Macsali legger til at det også har blitt mer vanlig at fødsler blir satt i gang på bakgrunn av tidligere traumatiske fødselsopplevelser.
– I vårt langstrakte land kan induksjon på grunn av tidligere rask fødsel og lang avstand mellom sykehus og hjem være et alternativ ved neste fødsel. Det er også blitt mer vanlig at fødselen settes i gang etter kvinnens eget ønske, sier Macsali.
Varierer en del geografisk
Omfanget av induserte fødsler varierer mye både internasjonalt og nasjonalt. Også i Norge har det vært store forskjeller mellom regioner, fylker og sykehus.
– Helse Nord peker seg ut som den regionen som over år har færrest induksjoner, men de senere årene har dette jevnet seg noe ut og alle følger samme trend oppover.
Det er litt større forskjeller mellom fylkene enn mellom regionene. Andelen som setter i gang fødsel var i 2019 størst i Møre Romsdal med 28,0 prosent og minst i Troms og Finnmark med 21,8 prosent.
Mors bosted |
Totalt antall fødsler |
Fødselsstart: Indusert |
Fødselsstart: Indusert |
Norge |
54 403 |
14 195 |
26,1 |
Viken |
11 717 |
3 271 |
27,9 |
Oslo |
9 283 |
2 442 |
26,3 |
Innlandet |
2 994 |
751 |
25,1 |
Telemark og Vestfold |
3 615 |
941 |
26,0 |
Agder |
2 975 |
823 |
27,7 |
Rogaland |
5 345 |
1 314 |
24,6 |
Vestland |
6 596 |
1 757 |
26,6 |
Møre og Romsdal |
2 504 |
702 |
28,0 |
Trøndelag |
4 697 |
1 143 |
24,3 |
Nordland |
2 112 |
484 |
22,9 |
Troms og Finnmark |
2 321 |
506 |
21,8 |
Annet og ukjent |
244 |
61 |
25,0 |
Kilde: Medisinsk fødselsregister, 4. juni 2020.
Flere omtaler av tallene fra 2019: