Hopp til innhold

Valgte elementer er lagt i handlekurven

Gå til handlekurv
Historisk arkiv: Dette innholdet er arkivert og blir ikke oppdatert.

Nyhet

Ingen tegn til sammenheng mellom HPV-vaksine og POTS eller CRPS

Publisert Oppdatert


De europeiske legemiddelmyndighetene (EMA) har etter en ny gjennomgang konkludert med at det ikke er noe som tyder på at HPV-vaksine gir økt risiko for å utvikle syndromene POTS og CRPS.


Har du funnet en feil?

Bakgrunnen for gjennomgangen har vært at det i Danmark har blitt stilt spørsmål til om jenter som har fått HPV-vaksinen har økt risiko for diagnosene POTS (postural orthostatic Tachycardia Syndrome) og CRPS (complex regional pain syndrome).

Norske myndigheter har fulgt situasjonen nøye og det europeiske legemiddelkontoret (EMA) startet sommeren 2015 en grundig gjennomgang for å avklare hvorvidt bruk av HPV-vaksiner kan gi økt risiko for POTS. EMA konkluderer med at det ikke er holdepunkt for at HPV-vaksinering forårsaker POTS eller CRPS.

POTS kjennetegnes ved økning i hjertefrekvens når pasienten reiser seg fra liggende til stående stilling, ustabilt blodtrykk, tretthet, svimmelhet og besvimelser. CRPS er en tilstand som gir kroniske smerter i armer og ben.

Overvåkingen av mulige bivirkninger etter vaksinasjon opprettholdes på samme måte som tidligere. Folkehelseinstituttet overvåker i tett samarbeid med Legemiddelverket mulige bivirkninger av all vaksinasjon og ber helsepersonell melde mistenkte bivirkninger til Folkehelseinstituttet.

EMAs utredning gir ikke grunnlag for endringer i vaksinasjonsrådene, og anbefalingen om HPV-vaksine til jenter i 7. klasse er uendret.

Mer informasjon: